Jdi na obsah Jdi na menu
 


Film, který mám úplně nejraději, se nazývá Pán Prstenů. Nejčistším hrdinou tohoto příběhu z pera pana Johna Ronalda Reuela Tolkiena a kamery Petera Jacksona je muž jménem… Jak ho představit? Každý mu říká jinak. Elfkam, Elessar, Hraničář, Chodec, Telcontar, Taurohtar, Isildurův dědic, nejčastěji o něm však slýcháme jako o Aragornovi, synu Arathornovu.

Na první pohled nevyniká ničím, v podstatě si ho téměř nevšimnete. Toulá se divočinou a žije si svůj život, lidi, které nezná, nechává jít vlastní cestou. Zpod kapuce mu vylézají prameny hnědočerných vlasů a v matném světle dýmky, kterou často kouří, září dvě bystré oči. Vysoká postava s mohutnými rameny, jež naznačují velkou sílu, se lehce a tiše pohybuje přírodou. Spatříte vždy jen temně zelený plášť, který se zavlní a s nepatrným zašustěním zmizí v houštinách.

Chceme-li se dozvědět více o jeho povaze, musíme se podívat hlouběji do minulosti. Je přece nanejvýš podivné, že dědic Isildurovy linie nesedí na trůně mocné země Gondor, jak by správně měl, nýbrž se skrývá v lesích elfského města Imladris a stýká se jen s Hraničáři. Kdysi dávno se totiž narodil Arathornovi a Gilraen. Neboť se zřekl gondorského trůnu, vychovali ho elfové Elrond a jeho žena Celebrían v utajení.

Aragorn zná prokletí svého rodu, ví o slabosti, která mu koluje v žilách spolu s Isildurovou krví a bojí se chvíle, kdy se bude muset setkat se stejným pokušením jako jeho předek. Má strach, že selže. Jinak je ale velmi odvážný, šlechetný, skromný a v neposlední řadě také hezký.

Jeho přáteli jsou všichni, kteří se nespolčili se zlem a pomáhají dobru – tedy celé Společenstvo Prstenu. Nejvíce si ale rozumí s elfem Legolasem a čarodějem Gandalfem. Vyhledává společnost moudrých osob, neboť on sám je velmi přemýšlivý. Zajímá se o historii a rozumí mnohému, co je pro ostatní nepochopitelné. Mimo to také výborně šermuje a v bitvách častokrát málem položí život za ty, které má rád.

Takový úžasný muž jistě nemůže zůstat bez povšimnutí žen. Vzhlíží k němu dvě – bojovná rohanská štítonoška Éowyn a něžná elfka Arwen. První z nich v něm vidí hlavně svůj vzor; někoho, koho bude následovat kamkoli. Ta druhá ho má ráda z celého srdce, miluje ale muže, ne bojovníka. Aragorn nakonec zvolí Arwen a pojme ji za svou manželku.

Nemyslete si, že tohle je všechno. Tento hrdina odměňuje věrnost láskou, udatnost ctí, ryzí přátelství důvěrou a zradu – opravdovou, zlou zradu – krutou pomstou. Umí ale i odpouštět. Když Boromir umíral, prominul mu nenávist, útok na Froda i to, že si přivlastňoval zem, která mu nepatřila a na niž měl právo právě Aragorn.

Co říct víc o tomto šlechetném člověku? Co mu vytknout? Nic. Snad nebude překvapením, že nakonec odolá Sauronovu pokušení a získá svoji zem i ženu, již miluje. Z celého srdce mu přeji, aby dosáhl klidu a pokoje v zemi, kterou nazýváme Středozem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář